• Wybory prezydenckie we Francji wygrał Emmanuel Macron
  • Stopy procentowe w USA bez zmian
  • Dobre dane o rynku pracy w USA
  • Ropa najtańsza od listopada
  • Wstępne dane o PKB w eurolandzie za I kwartał zgodne z oczekiwaniami
  • Brytyjskie indeksy PMI powyżej prognoz pomimo Brexitu
  • Indeks S&P500 na historycznym szczycie

Wybory prezydenckie we Francji wygrał Emmanuel Macron. W drugiej turze liberalny przywódca partii En Marche! zdobył ponad 66 proc. Będzie on 27. i zarazem najmłodszym prezydentem Francji od czasów Napoleona. Frekwencja w wyborach wyniosła niespełna 75 proc.

Stopy procentowe w USA bez zmian. Zdaniem członków Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), słabszy wzrost PKB w I kwartale nie będzie miały trwałej tendencji i nie ma podstaw do zmian w polityce pieniężnej.

Dobre dane o rynku pracy w USA. Według Biura Statystyk Rynku Pracy bezrobocie w kwietniu wyniosło 4,4 proc. względem 4,5 proc. w marcu (analitycy oczekiwali wzrostu do 4,6 proc.). W sektorze pozarolniczym przybyło 211 tysięcy miejsc pracy choć spodziewano się 185 tys. Zarejestrowano także mnie nowych bezrobotnych – 238 tys. (oczekiwano 246 tys.).

Ropa najtańsza od listopada. To już trzeci tydzień spadków cen czarnego złota. Na koniec tygodnia ropa Crude kosztowała około 46 dolarów za baryłkę. Tym razem do mocnych spadków przyczyniła się pogłoska, że pomimo wprowadzenia limitów wydobycia przez OPEC, nie zmniejszyła się nadpodaż surowca na świecie.

Wstępne dane o PKB w eurolandzie za I kwartał zgodne z oczekiwaniami. W stosunku rok do roku wzrost wyniósł 1,7 proc. Z kolei w porównaniu do poprzedniego kwartału PKB wzrosło o 0,5 proc.

Brytyjskie indeksy PMI powyżej prognoz pomimo Brexitu. W kwietniu indeks przemysłowy wyniósł 57,3 pkt. (prognoza 54,0 pkt., odczyt marcowy 54,2 pkt.). Indeks liczony dla usług uzyskał 55,8 pkt. (prognoza 54,5 pkt, odczyt marcowy 55,0 pkt.).

Indeks S&P500 na historycznym szczycie. Optymistyczne dane o amerykańskim rynku pracy pozwoliły indeksowi ponownie osiągnąć nienotowane dotąd poziomy. Na koniec piątkowej sesji S&P500 sięgnął poziomu 2399,2 pkt.