• Wielka Brytania uruchamia procedurę wyjścia z Unii Europejskiej.
  • mBank oczekuje silniejszego wzrostu polskiego PKB.
  • Europejskie PMI pozytywnie zaskakują.
  • Pierwsze problemy Trumpa.
  • Indeksy Emerging Markets na plusie dzięki Rosji.

Wielka Brytania uruchamia procedurę wyjścia z Unii Europejskiej

Na 29 marca 2017 roku brytyjska premier Teresa May zapowiedziała rozpoczęcia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oficjalna informacja o uruchomieniu procedury artykuły 50. Traktatu Lisbońskiego została oficjalnie przekazana do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. May spodziewa się, że negocjacje z Unią Europejską w sprawie ustalenia warunków wyjścia zajmą mniej więcej dwa lata.

mBank oczekuje silniejszego wzrostu polskiego PKB
Zdaniem analityków banku, w 2017 roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4,0 proc. czyli o 0,6 punktów proc. więcej niż mówiły ich wcześniejsze prognozy. O tak dobrym wyniku zadecyduje pierwszy kwartał, za który decydować będą w głównej mierze dynamika konsumpcji oraz istotne przyśpieszenie inwestycji.

Europejskie PMI pozytywnie zaskakują
Nastoje wśród europejskich przedsiębiorców wydają się być coraz lepsze. Marcowe wstępne wskaźniki przemysłowych i usługowych PMI (Purchasing Managers’ Index) były znacznie wyższe od lutowych a prognozy nie doszacowały optymizmu. Dla krajów strefy euro PMI przemysłowy wyniósł 56,2 (prognoza 55,4, lutowy odczyt 55,4), a dla Niemiec 58,3 pkt. (prognoza 56,5, lutowy odczyt 56,8). Z kolei wstępny usługowy PMI w marcu w strefie euro wyniósł 56,5 a w Niemczech 55,6 pkt.

Pierwsze problemy Trumpa
Wprowadzenie w życie wyborczej obietnicy dotyczącej reformy ochrony zdrowia (zastąpienie projektu Obamacare nową ustawą American Health Care Act) nie idzie zgodnie z planem wymarzonym przez prezydenta Donalda Trumpa. Okazuje się, że głosowanie nad nową ustawą musiała zostać przesunięte w czasie gdyż w Kongresie nie ma wystarczającej większości gotowej poprzeć projekt. Część republikańskich kongresmenów nie zgadza się z zapisami ustawy w proponowanej formule. Wprowadzenie nowej ustawy o ubezpieczeniach społecznych miało przynieść blisko 900 mld oszczędności, dzięki którym zmniejszyłyby się obciążenia podatkowe dla amerykańskich przedsiębiorców. Na wynik głosowania z niecierpliwością czekały amerykańskie giełdy, które spodziewały się klęski prezydenckiego projektu. Miniony tydzień dla amerykańskich indeksów był najmniej udany od października ubiegłego roku. Główne indeksy notowały ponad procentowe spadki – S&P500 (-1,5 proc.), Nasdaq Composite (-1,2 proc.), a indeks średnich spółek Russell2000 (-2,7 proc.).

Indeksy Emerging Markets na plusie dzięki Rosji
Koniunktura na rynkach akcji w minionym tygodniu nie była najlepsza, a to głównie za sprawą sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Indeks MSCI USA spadł o 1,5 proc. a MSCI World o 0,9 proc. Na tle świata dobrze radziły sobie niektóre giełdy europejskich emerging markets w tym przede wszystkim rosyjski RTS, który wzrósł w minionym tygodniu o 1,1 proc. i to pomimo spadających cen ropy naftowej. Giełda warszawska zakończyła tydzień 2,3 proc. spadkiem – najsilniejszym od listopada ubiegłego roku.