Najważniejsze informacje.

W Polsce najważniejszą informacją tygodnia były dane GUS o PKB w pierwszym kwartale 2017 roku. Uwagę inwestorów na świecie przykuły coraz wyraźniejsze głosy o możliwym usunięciu Donalda Trumpa z fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz ciąg dalszy polityczno-korupcyjnej afery wokół brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras.

  • Polska gospodarka wzrosła o 4,0 proc. w stosunku do ubiegłego roku podał GUS. Z kolei według metodologii stosowanej przez Eurostat wzrost ten wyniósł 4,1 proc.
  • Rozczarowujące dane o kwietniowej produkcji przemysłowej w Polsce. W stosunku rok do roku spadła o 0,6 proc. Rozczarowanie jest o tyle duże, iż analitycy oczekiwali jej wzrostu o 2,4 proc. Gorsza od prognoz była także wielkość produkcji budowlano-montażowej gdzie wzrost sięgnął 4,3 względem oczekiwanych 5,4 proc.
  • Sprzedaż konsumencka w kwietniu wzrosła o 8,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku względem oczekiwanych 8,9 proc. W stosunku do marca nastąpił spadek o 1,2 proc. Choć prognozy zakładały niewielki wzrost rzędu 0,1 proc.
  • Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Oprocentowanie bonów pieniężnych emitowanych przez NBP wynosi więc nadal 1,50 proc.
  • Afera polityczna uderzyła w czwartek (18 maja) w brazylijską giełdę. Indeks BOVESPA spadł w tym dniu o 8,80 proc. Przyczyną tąpnięcia okazała się informacja o zamieszaniu prezydenta  Michela Temera w aferę korupcyjną koncernu paliwowego Petrobras. Konsekwencją wydarzenia może być dymisją prezydenta.
  • Coraz głośniej o impeachmencie Donalda Trumpa. Na niepewną sytuację polityczną amerykański rynek akcji zareagował spadkami. W środę indeks S&P500 spadł o 1,8 proc. Był to najsłabszy dzień na giełdach w Stanach Zjednoczonych od 9 września 2016 roku, kiedy główne indeksy zniżkowały o ponad 2 proc.

Pełna Analiza tygodniowa rynku 20/2017 dostępna jest TUTAJ